بوتاکس چیست

بوتاکس اسم تجاری سم رقیق شده بوتولینوم نوع A مترشح از باکتری کلستریدیوم بوتولینم است . هفت نوع سرو تیپ سم بوتولینوم موجود است که پنج نوع آن در محل اتصال عصب و عضله در انسان موثر است. مصرف بوتاکس مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا میباشد و انستیتو سلامت ملی آمریکا مصرف آنرا برای انسان بی ضرر اعلام نموده است.

نواحی شایع تزریق بوتاکس

خطوط اطراف چشم که به علت انقباض بیش از حد عضلات حلقوی چشم ایجاد می شود، این خطوط چشم را خسته و پیر نشان می دهد . خطوط اخم که بین دو ابرو چروک عمیق و طولانی ایجاد میکند و ناشی از انقباض عضلات اخم هستند. خطوط عرضی پیشانی که به صورت خطوط عمیق و عریض روی پیشانی مشاهده می شوند. خطوط پشت لب و دور دهان که معمولا در میانسالی ظاهر شده و به مورور زمان عمیق تر می شوند. اصلاح فرم ظاهری مثل فرم ابروها و خط خنده و جوانسازی فرم صورت

نکات بعد از تزریق بوتاکس

به مدت چهار تا شش ساعت بعد از تزریق بوتاکس از دراز کشیدن، خم کردن بیش از حد سر و خوابیدن روی شکم و ماشاژ نواحی تزریق خوداری نمایید. فعالیت های روزانه بلامانع است ولی ترجیحا از فعالیتهای شدید خوداری نمایید. در صورت بروز هرگونه واکنش آلرژیک مثل اشکال در تنفس، تورم، کهیر، و اشکال در صحبت کردن و بلع، درد قفسه سینه و مشکلات چشمی پزشک خود را مطلع نمایید.

نکات قبل از تزریق

حتما داروهای مصرفی خود را حتما به اطلاع پزشک معالج برسانید، بهتر است مصرف داروهایی مانند آسپرین و سایر داروهای ضد التهاب از حدود یک هفته قبل از تزریق به منظور کاهش کبودی قطع شود.

مدت زمان اثر بوتاکس

معمولاحدود یک هفته بعد از تزریق اثر بوتاکس کامل میشود و حدود چهار تا شش ماه اثر آن مشاهده میشود و معمولا بعد از چند بار تزریق زمان ماندگاری بیشتر خواهد شد.

عوارض بوتاکس

بوتاکس روشی کم عارضه است و عوارض مطرح شده برای آن نادر، جزئی و گذرا هستند.