رینوپلاستی

رینوپلاستی عمل جراحی زیبایی است که برای تغییر اندازه، شکل، یا ظاهر کلی بینی استفاده می‌شود. رینوپلاستی یکی از معمول‌ترین عمل‌های زیبایی است که می‌تواند مشکلات مختلفی را که در قسمت مرکزی صورت پدید می‌آید برطرف نماید.

جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

جراحی بر روی بینی می‌تواند برای منظورهای متنوعی صورت پذیرد. این عمل می‌تواند اندازه ظاهری را کاهش دهد، نوک بینی را بالا ببرد، برآمدگی را برطرف سازد، باریک یا پهن کردن عرض بینی یا حتی افزایش زاویه بین بینی و لب بالا، عموماً تمام یا هر یک از این تغییرات می‌تواند طی یک عمل جراحی ۱ تا ۳ ساعته انجام شود. جراح برای عمل از داخل بینی، ‌استخوان‌ها و غضروف را مشخص و دوباره شکل می‌دهد. قوز بینی کاهش یافته یا کاملاً حذف شود. برای باریک کردن بینی می‌توان اطراف بینی را به هم نزدیک‌تر کرد. نوک بینی می‌تواند کوچکتر شود. همچنین برای افزایش زاویه بین بینی و لب بالا می‌تواند به بالا کشیده شود. زمانی که یک بینی بسیار بزرگ کوچکتر می‌شود گاهی اوقات سوراخ‌های بینی هم باید کوچکتر شوند. بینی‌های نامتقارن، کج و منحنی می‌توانند تبدیل به بینی‌های راست و متقارن گردند. نتیجه عمل وقتی فوری و دراماتیک خواهد بود که بینی خیلی بزرگ بوده یا یک قوز بزرگ برطرف شده باشد. ولی معمولاً تغییراتی خیلی به ندرت دراماتیک هستند. یک قوز کوچک یا نوک بزرگ بینی می‌تواند بدون جلب توجه زیاد برداشته شود. دوستان ممکن است بگویند که تغییر مهمی نمی‌بینند ولی همه چیز درست می‌باشد. عمل جراحی شما باید بدون جلب توجه دیگران ظاهر شما را بهبود بخشد. به یاد داشته باشید که نمی‌خواهیم یک بینی جدید بسازیم بلکه می‌خواهیم بینی‌ای را که داشته‌اید ترمیم کنیم.

مروری بر روش‌های رینوپلاستی

رینوپلاستی می‌تواند در بیمارستان و یا مراکز جراحی بیرون انجام گیرد در طی عمل، جراح می‌تواند هم با بیهوشی عمومی و یا بی‌حسی موضعی به همراه تخدیر ملایم عمل نماید. عمل جراحی معمولاً حدود یک یا دو ساعت و گاهی بیشتر زمان ببرد. کاندیداهای جراحی رینوپلاستی می‌بایستی حداقل ۱۵ سال داشته باشند تا رشد استخوان بینی تقریباً کامل شده باشد.

انتظارات بیمار

بسیاری از بیماران رینوپلاستی از نتایج عمل رضایت زیادی دارند. و معمولاً دچار عوارض شدید نمی‌شوند و بیشتر آنها به عمل مجدد نیز نیاز پیدا نمی‌کنند. نتایج حاصل دایمی بوده و علایم ظاهری عمل معمولاً کم و ناپیداست. معمولاً باید یک دوره بهبودی طولانی را بعد از عمل انتظار داشت. نتایج نهایی ممکن است حتی تا یک سال نیز دیده نشوند. اگرچه بیشتر بیماران می‌توانند در طی هفته اول به کار خود بازگردند و بعد از سه هفته تا یک ماه نیز می‌توانند فعالیت‌های فیزیکی خود را از سر گیرند. ورم مختصری نیز ممکن است تا چند ماه باقی بماند. انتظارات واقعی و شکیبایی در این مدت بسیار مهم است چرا که ممکن است بهترین نتیجه در طی دوره بهبودی تا پایان پنهان بماند.

بهترین کاندیداهای رینوپلاستی

رینوپلاستی می‌تواند ظاهر شما را بهبود بخشیده و اعتماد به نفس شما را تقویت نماید اما لزوماً‌ نمی‌تواند ظاهر شما را به شکل ایده‌آل‌هایتان تغییر دهد، یا رفتار دیگران را با شما متفاوت نماید. قبل از اینکه تصمیم به عمل جراحی بگیرید درباره انتظارتتان به دقت بیاندیشید و درباره آن با جراحتان بحث نمایید. بهترین کاندیداهای عمل کسانی هستند که به دنبال بهبود ظاهرشان هستند نه به دنبال به کمال رساندن آن. اگر شما به‌طور فیزیکی سالم هستید و از لحاظ روانی حالت پایداری دارید و انتظارتان واقعی است می‌توانید یک کاندیدای خوب عمل باشید.

آماده شدن برای عمل جراحی

جراحتان دستورالعملی را به شما خواهد داد که چگونه برای عمل آماده شوید، که شامل راهنمایی در خورد و آشامیدن، سیگار کشیدن، مصرف یا پرهیز از مصرف برخی ویتامینه و داروهای خاص، و شستشوی صورتتان است. دقت در به‌کار بردن این دستورالعمل‌ها به جراحتان کمک خواهد کرد که با آسایش و راحتی بیشتری عمل نماید.

جراحی

رینوپلاستی معمولاً حدود یک تا دو ساعت طول می‌کشد در عمل‌های پیچیده‌تر این زمان طولانی‌تر است. در عمل پوست بینی از استخوان و غضروف که به آن اتصال دارد جدا شده و سپس به شکل مطلوب در می‌آید. چگونگی فرم‌دهی به بینی و انتخاب تکنیک به جراحتان بستگی دارد نهایتاً پوست به روی چهارچوب جدید کشیده می‌شود. بیشتر جراحان پلاستیک رینوپلاستی را در داخل بینی و با برش از طریق داخل مجرای بینی انجام می‌دهند. به‌ویژه در بیشتر موارد پیچیده، یک برش کوچک در وسط کولوملا داده و قطعه عمودی باریک بافت از مجرای بینی جدا می‌‌گردد. هنگامی‌که جراحی کامل گردید. با به‌کار بردن گچ پلاستیکی به شکل‌گیری جدید بینی‌تان کمک می‌شود. در برخی موارد ممکن است با استفاده از تامپون یا تلق پلاستیکی در داخل بینی سپتوم یا تیغه بینی‌تان را پایدار نماید.

بعد از عمل جراحی

بعد از عمل جراحی به‌خصوص در ۲۴ ساعت اول صورت شما کمی پف خواهد داشت بینی‌تان ممکن است دردناک باشد و سردرد خفیفی نیز داشته باشید. شما می‌توانید هر ناراحتی را با داروهای مسکن که توسط جراحتان توصیه می‌شود کنترل نمایید. در هنگام خواب سر کمی بالاتر قرار گیرد و برای زور اول از حمام رفتن پرهیز کنید. در ابتدا کمی ورم و کبودی اطراف چشم‌هایتان افزایش می‌یابد، که بعد از دو یا سه روز به نهایت خود خواهد رسید. به کار بردن کمپرس آب سرد این تورم را کاهش خواهد داد و شما اندکی راحت‌تر خواهید بود. بیشتر تورم و کبودی در مدت دو هفته یا کمی بیشتر از بین می‌رود (برخی تورم‌های خفیف برای هر فردی قابل تشخیص نیست اما شما و جراحتان تا چند ماه آنها را تشخیص خواهید داد). کمی خونریزی محدود در چند روز اول پس از عمل معمول است و ممکن است تا چند هفته احساس ناخوشی کنید. جراحتان احتمالاً از شما خواهد خواست که برای یک هفته یا بیشتر خودتان بینی‌تان را تمیز نکنید تا بافت آن التیام یابد. اگر شما تامپون بینی دارید، پس از چند روز خارج خواهد شد و احساس راحتی بیشتری خواهید داشت. پس از یک هفته یا نهایتاً دو هفته همه پانسمان‌ها، تلق‌های پلاستیکی و بخیه‌ها بایستی خارج شود.

بازگشت به حالت نرمال

بیشتر بیماران رینوپلاستی در حدود دو روز پس از جراحی مرخص شده و قادر به بازگشت به محل تحصیل و انجام کارهای کم‌تحرک هستند. اما چند هفته طول خواهد کشید تا شما توان انجام هر کاری را داشته باشید. جراحتان دستورالعمل‌هایی به شما خواهد داد تا به تدریج به فعالیت‌های عادی خود بازگردید. این راهنمایی‌ها عموماً شامل: پرهیز از فعالیت‌های شدید (دویدن، شنا کردن، روابط جنسی و هر کاری که باعث افزایش فشار خون شما شود) برای دو هفته، و جلوگیری از ضربه خوردن، کشیده شدن و آفتاب سوختگی بینی برای هشت هفته … هنگامی که صورت و موهای خود را شستشو می‌دهید یا از مواد آرایشی استفاده می‌کنید به نرمی این کارها را انجام دهید. هرگاه نیاز به لنز چشم داشتید به راحتی می‌توانید استفاده کنید اما استفاده از عینک داستان دیگری است. به محض برداشتن کچ بینی عینک را با چسب به پیشانی‌تان بچسبانید و یا به نحوی به گونه‌تان تکیه دهید تا سنگینی آن به روی بینی قرار نگیرد، این شرایط را حداقل تا شش یا هفت هفته رعایت نمایید تا اینکه بینی‌تان کاملاً یابد. جراحتان تعداد دفعات مراجعات شما را در ماه اول پس از عمل مشخص خواهد نمود تا چگونگی پیشرفت بهبودی شما را بررسی نماید. اگر هر علامت غیرمعمولی بین مراجعات خود پیش آمد یا اگر درباره چیزهایی که می‌توانید یا نمی‌توانید انجام دهید برایتان سؤالی پیش آمد از تماس گرفتن با پزشکتان تردید نکنید.

ظاهر جدید شما

  در اولین روزهای پس از عمل هنگامی که چهره شما ورم و کوفتگی دارد از یاد می‌برید که قرار است چهره بهتری داشته باشید. در واقع بیشتر بیماران پس از عمل پلاستیک احساس افسردگی می‌کنند که کاملاً و طبیعی و قابل درک است. آسوده خاطر باشید که این وضعیت گذرا است روز به روز ظاهر بهتری خواهید یافت و از لحاظ روانی پیشرفت خواهید داشت. و در یک تا دو هفته فراموش خواهید کرد که عمل جراحی داشتید. بهبودی یک فرایند تدریجی است بعضی ورم‌ها و آزردگی‌های بافت‌ها تا ماه‌ها وجود خواهند داشت به ویژه در نوک بینی نتایج نهایی رینوپلاسی ممکن است تا یک سال و بیشتر زمان ببرد. در طول این مدت واکنش‌های غیرقابل انتظاری را از طرف دوستان و خانواده‌تان خواهید دید. ممکن است بگویند تغییر عمده‌ای در شکل بینی‌تان نمی‌بینند. یا ممکن است باعث رنجش شما شوند. اگر چنین اتفاقی افتاد سعی کنید به‌خاطر داشته باشید که چرا تصمیم به رینوپلاستی گرفتید گرفتید و اگر به اهداف خود رسیده‌اید پس عمل موفقی داشته‌اید.

مشاوره برای رینوپلاستی

اگر عکس از بینی که دوست دارم ببینم بهتر می‌تواند به شما کمک کنم. معمولاً این کار چندان مفید نیست، چرا که اغلب عکس‌ها به‌طور مایل برداشته شده‌اند و جدا کردن بینی از صورت بسیار سخت است. به نظر من بهتر است وقتمان را با صحبت درباره چهره‌ات و موارد زیبایی آن صرف بکنیم. من می‌دانم که برخی پزشکان دوست دارند با کامپیوتر، بینی را که بعد از عمل خواهند داشت به بیمار نشان دهند. من تصدیق می‌کنم که جراحان زیادی از کامپیوتر استفاده می‌کنند. اما شخصاً به این نتیجه رسیده‌ام که این کار بسیار گمراه‌کننده است. آنها با ماوس کامپیوتر یک خط صاف می‌کشند و برآمدگی را پاک می‌کنند. اما در عمل این تغییر شکل کاملاً متفاوت است. بنابراین طراحی با کامپیوتر بی‌نهایت گمراه‌کننده است. در وضعیت روبرو، منظورم حالت تمام رخ، استفاده از کامپیوتر حتی نامناسب‌تر نیز است. به همین دلیل من نه دوست دارم و نه برای عمل‌های زیبایی از آن استفاده می‌کنم.

آیا سیاهی یا کبودی در چشم‌هایم خواهد بود؟

خوب، هر کسی کبودی چشم نخواهد داشت وجود کمی خون در زیر بافت طبیعی است. این خون جمع شده در زیر پوست باعث ظاهر کبود و تیره می‌شود که معمولاً در ۱۵ تا ۱۶ روز بعد از جراحی ناپدید می‌شود.

درد زیادی خواهم داشت؟

خوب، در طی جراحی کاملاً در خواب خواهی بود و هیچ ناراحتی احساس نخواهی کرد. پس از عمل کمی ناراحتی و درد و فشاری در اطراف بینی‌ات خواهی داشت که طی مدت یک یا دو روز کاملاً از بین خواهد رفت.

چه مدتی باید کار نکنم؟

باید به مدت ۲ تا ۳ روز کار نکنی. اگرچه بهتر است که یک هفته در مرخصی باشی. این یکی از مهمترین مواردی است که باید رعایت کنی تا التیام جراحی بهتر صورت گیرد. بدن انسان در حال استراحت زودتر بهبود می‌یابد. بنابراین به نظر من بهتر است یک هفته از کار خود مرخصی داشته باشی. اگر کارت طوری است که می‌توانی در خانه انجام دهی قطعاً بسیار عالی است. شما می‌توانید در پارک قدم بزنید به سینما بروید و فعالیت‌هایی نظیر این انجام دهی. فقط سعی کن تحت فشار و استرس ۸ ساعت کار روزانه قرار نگیری و در جایی بناشید که توانید حتی استراحت کوتاه داشته باشید. باید گفت که رینوپلاستی مانند همه عمل‌های زیبایی پیشرفت زیادی داشته است ولی هرگز به نهایت کمال خود نخواهد رسید. اگر انتظاری داری که بینی کامل، صورت کامل و زندگی کاملی داشته باشی و همه اینها نتیجه عمل زیباییت باشد این انتظارات خارج از توان من خواهد بود و در نهایت از نتیجه عمل افسرده می‌شوی، اما در عوض اگر بخواهی بینی کوچکتری داشته باشی که با صورتت هماهنگی بیشتری داشته باشد از لحاظ زیبایی بهتر و انتظاری معقولانه‌تر خواهد بود و باعث اتفاقات غیرمنتظره چه در طول عمل و چه پس از آن نخواهد گردید و تو نیز نتیجه خوبی خواهی داشت. خیلی جالب است. اما اغلب دوستانت که در جریان عملت نیستند به این جراحی زیبایی بی‌تفاوت خواهند بود. مادرت خواهد فهمید. و کسانی که به تو بسیار نزدیکند و در جریان عملت هستند خواهند گفت تغییری در صورتت می‌بینند. یکی از بهترین تعریف‌هایی که از یک بیمار رینوپلاستی دوست دارم بشنوم این است که، وقتی به محل کارش بازگشت همکارانش بگویند «آو، خانم … بسیار سرحال و خوب به نظر می‌رسید به تعطیلات رفته بودید؟» چیزی که ما در رینوپلاستی انجام می‌دهیم ایجاد تغییرات کوچک و جزئی است که متوجه آن خواهی شد نه تغییرات عمده. چهره همان چهره است با بینی کمی کوچک‌تر و متناسب‌تر. اولین و مهم‌ترین مورد این است که نباید هیچ ترکیبی از اسپرین، عامل‌های غیر استروئیدی. ضد التهاب یا هر ترکیب رقیق‌کننده خون را مصرف کنید. همه این ترکیبات باعث کاهش زمان انعقاد خون شما خواهند شد و باعث ایجاد خطر خونریزی شدید و در حین عمل و پس از عمل می‌شود. اگر یک یا دو هفته قبل از عمل احساس ناراحتی داشتید تیلینول (Tylenol) مصرف کنید و اگر به هر دلیلی مشکلتان برطرف نشد با ما تماس بگیرید تا داروی دیگری تجویز کنیم.

آیا در روز جراحی می‌توانم آرایش داشته باشم؟

شما باید شب قبل از عمل دوش بگیرید و با شامپو خود را بشویید. در روز عمل می‌توانید یک آرایش ملایم داشته باشید و یا آرایش نکنید. آرایش غلیظ را از صورتتان پاک کنید. همچنین مهم است که روز قبل از عمل نهار معمولی‌تان را بخورید. اما در روز عمل نه چیزی بخورید و نه چیزی بخورید و نه چیزی بنوشید چرا که اگر چیزی در معده‌تان باشد بیهوشی باعث خواب رفتن شما نخواهد شد و عملتان به تعویق می‌افتد. رینوپلاستی، ‌عمل جراحی است که شامل باریک کردن، ‌نوک بالا کردن، بلند و کوتاه کردن بینی یا هر تغییری که باعث هماهنگی بهتری با چهره افراد شود، است. این عمل برای بهبودی کارایی بینی نیز استفاده می‌شود که ممکن است شامل سپتوپلاستی یا عمل‌های دیگر برای افزایش کیفیت تنفس است. عمل جراحی شما ممکن است فقط شامل برداشتن برآمدگی روی بینی‌تان یا ایجاد ترک برای کم ‌کردن پهنای بینی‌تان باشد. رینوپلاستی عملی است که بسیار اختصاصی و به خواسته‌های زیبایی هر بیمار بستگی دارد. رینوپلاستی شایع‌ترین عمل زیبایی است. تعجب خواهید کرد که چگونه با برداشتن یک برآمدگی از روی بینی یا بالا بردن نوک آنچه هماهنگی زیادی با صورت خواهد داشت. گاهی نیز رینوپلاستی با عمل گونه‌گذاری ترکیب می‌شود تا تعادل صورت بیشتر ایجاد شود. اما هر عمل منحصر به فرد است و بهتر است که با جراحتان مشورت کنید تا چیزی را که به آن احتیاج دارید، بدانید و به هدف خود برسید. در رینوپلاستی تمام تلاشمان این است که شما کاملاً احساس راحتی کنید و اطلاعاتی را که می‌خواهید به‌دست آورید تا در تصمیم‌گیری هوشیارانه عمل کنید. این عمل فقط یک علم نیست بلکه بیشتر، آن چیزی که رینوپلاستی را سخت‌تر می‌کند مهارت‌های هنری زیبایی‌شناسی آن است. مواردی که باعث رسیدن به بهترین نتیجه برای بیمار می‌شود.